S pÅ™Ãchodem digitálnÃch obÄanských průkazů se opÄ›t objevila diskuse o bezpeÄnosti modernÃch technologiÃ. Je totiž pravdou, že se na nÄ› spoléháme stále vÃce – mnoho z nás použÃvá napÅ™Ãklad internetové bankovnictvà Äi platbu pomocà mobilnÃho telefonu. Nenà tedy rozhodnÄ› od vÄ›ci se zajÃmat o to, zda skuteÄnÄ› jsou naÅ¡e údaje v bezpeÄÃ. Jejich odcizenà by pro nás totiž mohlo mÃt nepÄ›kné následky.
Â
Â
Prvnà otázkou je, co se stane, pokud ztratÃme mobilnà telefon, pÅ™ÃpadnÄ› nám jej nÄ›kdo odcizÃ. Koneckonců, ke krádežÃm právÄ› tÄ›chto zaÅ™Ãzenà docházà pomÄ›rnÄ› Äasto, o tom, že jej můžeme zkrátka nÄ›kde zapomenout nebo nám může vypadnout z kapsy Äi taÅ¡ky ani nemluvÄ›. Co se tedy stane, pokud zde máme napÅ™Ãklad právÄ› náš obÄanský průkaz nebo tÅ™eba internetovou banku?
Â
PopravdÄ› Å™eÄeno, nic moc. Ve skuteÄnosti je totiž k tomu, abychom se k obÄance dostali, potÅ™eba spuÅ¡tÄ›ná aplikace. A ta ke svému otevÅ™enà vyžaduje PIN, který si sami zvolÃme a který může (ve skuteÄnosti by mÄ›l) být odliÅ¡ný od toho, kterým napÅ™Ãklad otvÃráme mobilnà telefon.
Â
Â
To samé platà i o placenà pomocà mobilnÃho telefonu – k tomu je potÅ™eba rozpoznánà obliÄeje nebo alespoň znalost PINu. Samotný mobilnà telefon nám tak bude v tomto pÅ™ÃpadÄ› k niÄemu. Je ovÅ¡em pravdou, že se k tÄ›mto údajům mohou nÄ›kteřà lidé dostat.
Â
Ano, hackovánà je problém, avÅ¡ak obvykle probÃhá ponÄ›kud jinak, než si lidé pÅ™edstavujÃ. RozhodnÄ› se nejedná o ÄlovÄ›ka sedÃcÃho u poÄÃtaÄe, který psanÃm kódu zÃská pÅ™Ãstup k vaÅ¡im zaÅ™ÃzenÃm. Ve skuteÄnosti je zÃskává jinak – buÄ vám zavolá a pÅ™edstÃrá, že je z vaÅ¡Ã banky nebo od operátora, a potÅ™ebuje ověřit nÄ›které údaje. NáslednÄ› se zeptá právÄ› napÅ™Ãklad na heslo k bance.
Â
DalÅ¡Ã možnostÃ, jak si do vaÅ¡eho zaÅ™Ãzenà zÃská pÅ™Ãstup, jsou programy, které si nainstalujete a ty mu následnÄ› posÃlajà vaÅ¡e data zpÄ›t. Pokud tedy chcete, aby byl váš mobilnà telefon bezpeÄný, nastavte si silný PIN, nikomu nedávejte své údaje a nestahujte žádné neověřené aplikace. Pak budete naprosto v bezpeÄÃ.